Jak pokazują badania naukowców z St. Luke’s Hospital w Kansas City oraz UPMC Hillman Cancer Center z Pittsburgh`a, połączenie terapii SARS-CoV-2 z suplementacją cynku redukuje śmiertelność tej choroby o 80%.
Gdy w pierwszych tygodniach pandemii SARS-CoV-2 intensywnie poszukiwano potencjalnych środków wspomagających zwalczanie koronawirusa, uwagę naukowców zwrócił cynk.
Kilka miesięcy później pojawia się coraz więcej dowodów świadczących o skuteczności cynku w zmniejszaniu dotkliwości przebiegu infekcji oraz w samym leczeniu choroby.
Cynk wykazuje szeroką aktywność wewnątrzkomórkową hamując wiele wirusów RNA, w tym również koronawirusów. W 2010 roku odkryto, że cynk podany nawet w bardzo niskich stężeniach silnie zatrzymuje replikacje SARS-CoV. Atomy cynku oraz jego chelaty bezpośrednio blokują wirusowe proteazy i polimerazę RNA zależną od DNA, które są podstawowymi enzymami w procesie wnikania wirusów oraz ich namnażania. Znane są również inne istotne przeciwwirusowe właściwości cynku takie jak działanie przeciwzapalne, immunomodulujące czy modyfikujące łączenie się z komórkowymi receptorami i ich ekspresję.
Najnowsze badania wykazują wysoką skuteczność leczenia addycyjnego hydroksychlorochiną (w dawce początkowej 400mg, podtrzymującej 200mg) azytromycyną (500mg) oraz cynkiem (50mg).
Synergizm addycyjny to oddziaływanie farmakologiczne polegające na interakcji dwóch leków podanych razem, które jest równe sumie działania poszczególnych składników terapii. Pacjenci, u których zastosowano powyższy schemat terapeutyczny byli szybciej wypisywani z szpitali średnio o cztery dni niż osoby, u których stosowanie jedynie połączenie hydroksychlorochiny i antybiotyku. Wśród chorych leczonych trójskładnikowo rzadziej występowała konieczność hospitalizacji (redukcja ilość przypadków o 84%), a także zmniejszono śmiertelność o 80% w porównaniu z grupą pacjentów, która nie otrzymywała dodatkowo cynku. Kluczowym mechanizmem tłumaczącym tak skuteczną farmakoterapię jest najprawdopodobniej połączenie cynku i hydroksychlorochiny, która stanowi przenośnik jonowy do wnętrza komórki dla pierwiastka. Pozwala to na zwiększenie aktywności przeciwwirusowej cynku. Znane są również inne związki ułatwiając transport do środka komórki. Flawonoidy takie jak kwercetyna występująca w dużych ilościach w kwiatach głogu i kasztanowca czy galusan epigallokatechiny obecny szczególnie w zielonej herbacie również zwiększają stężenie cynku w płynie wewnątrzkomórkowym.
Niestety, cynk nie jest magazynowany w organizmie człowieka, co powoduje konieczność ciągłego dostarczania pierwiastka za pomocą pokarmu czy też suplementów diety. Zalecane dziennie spożycie cynku wynosi 11 mg na dzień dla osoby dorosłej, co w przeliczeniu na przykład na diglicynian cynku w postaci monohydratu wynosi 38,9mg tej substancji dziennie. Ocenia się, że około 20% populacji na całym świecie cierpi na niedobór omawianego składnika mineralnego. Problem ten dotyczy szczególnie pacjentów stosujących leki moczopędne, leki na nadciśnienie, czy borykających się z cukrzycą, jak również osób starszych. Co więcej, przytoczone grupy pacjentów są klasyfikowani jako szczególnie narażeni na ryzyko powikłań związanych z COVID-19.
Na podstawie Joseph Brewer, Juan L. Gomez Marti, Adam Brufsky; Journal of Medical Virology, 2020;1–3
https://doi.org/10.1002/jmv.26523
Przygotowała: Aleksandra Borkowska (Advantic Sp. z o.o.)