Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, zaangażowaną w regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, a tym samym w metabolizmie kości. Występuje ona w żywności w dwóch formach chemicznych: jako witamina D2 – ergokalcyferol pochodzenia roślinnego i D3 – cholekalcyferol pochodzenia zwierzęcego. Nowe badania wskazują na jej bezpośrednią lub pośrednią regulacje aktywności w obrębie ok. 3–5% genomu, co przekłada się na procesy proliferacji i różnicowania komórek układu immunologicznego, aktywność układu renina-angiotensyna-aldosteron, a także na wydzielanie insuliny. Dlatego też, odpowiednia suplementacja witaminy D u osób z nadwagą bądź otyłych jest jednym z czynników chroniących przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego. Nie jest to jednak sprawa trywialna. Problem często stanowi jednak sama suplementacja w tak wysokich dawkach, gdyż zgodnie z najnowszymi rekomendacjami zalecana jest całoroczna suplementacja na poziomie 1,600–4,000 IU (40–100 µg) w zależności od stopnia otyłości (Płudowski i wsp. 2013).
Naukowcy z Uniwersytetu Drexel (Filadelfia, USA) przeprowadzili dwunastotygodniowe badanie kliniczne, w czasie którego otyli pacjenci stosowali jednoczesną suplementację witaminy D oraz magnezu w postaci bardzo dobrze przyswajalnej soli, jaką jest diglicynian. Zdecydowano się na takie połączenie, gdyż magnez stanowi kofaktor między innymi enzymów zaangażowanych w procesy metaboliczne związane z przemianą witaminy D do jej aktywnej biologicznie postaci, jaką jest kalcydiol. Na koniec badania porównano stężenia wyjściowe kalcydiolu oraz jego poziom po zakończeniu suplementacji. U pacjentów przyjmujących zarówno witaminę jak i glicynian magnezu zaobserwowano znacznie silniejsze podwyższenie stężenia aktywnej formy, niż u grupy suplementującej jedynie witaminę D bez dodatku makroelementu. Co więcej, u pacjentów dodatkowo cierpiących na nadciśnienie zaobserwowano spadek wartości ciśnienia skurczowego o 7.5 mm Hg. Uzyskane obiecujące wyniki mogą stanowić w przyszłości podstawę udoskonalenia skuteczności suplementacji witaminy D, obniżając tym samym ryzyko wystąpienia chorób będących wynikiem niedoboru tej witaminy.
Cheung MM, Dall RD, Shewokis PA, Altasan A, Volpe SL, Amori R, Singh H, Sukumar D. The effect of combined magnesium and vitamin D supplementation on vitamin D status, systemic inflammation, and blood pressure: A randomized double-blinded controlled trial. Nutrition. 2022 Jul-Aug;99-100:111674.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0899900722000867?via%3Dihub