W niektórych regionach Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii, takich jak Staffordshire, czy West Midlands bardzo popularnym dodatkiem do różnego rodzaju potraw, w szczególności kanapek jest smarowidło Marmite. Jest to przysmak bezpośrednio otrzymywany z drożdży i pozwala wzmacnia smak potraw, w których jest wykorzystywany. Dodatkowo jest to składnik, mający pochodzenie naturalne i bogate wartości odżywcze. Oprócz białek i aminokwasów posiada także całą gamę witamin z grupy B, czy też kwas foliowy. Marmite, choć obecnie jest jedną z marek koncernu Unilever, to historycznie jest tak naprawdę jednym z pierwszych ekstrakt drożdżowy w najprostszej ich formie.
Ekstrakty drożdżowe są to naturalne dodatki spożywcze, uzyskiwane bezpośrednio z drożdży, poprzez uwolnienie z kapsułki jaką jest ich ścianka komórkowa, całego bogactwa białek, aminokwasów, cukrów i witamin. Od czasu wynalezienia Marmite w roku 1880 przez niemieckiego chemika Justusa von Liebig`a, dużo zmieniło się w zastosowaniu drożdży i ich ekstraktów jako czynników wzmacniających smak.
Należy jeszcze raz podkreślić, iż ekstrakty drożdżowe wciąż są naturalna formą składników odżywczych i smakowych, bogatą w składniki poprawiające smak i aromat potraw, a niekiedy zwierającą także szeroką gamę witamin i mikroelementów.
Wprowadzone w latach 70 XX wieku formy ekstraktów drożdżowych, które miały poprawiać bulionowe smaki powoli stają się podstawą w kreowaniu zdrowej żywności opartej na naturalnych substratach. Obecnie wprowadzane są ekstrakty nie tylko proste ale także te, które pozwalają wzmacniać smak bazując na naturalnych składnikach drożdży. Dzieje się tak poprzez wzmacnianie smaków w ogóle oraz takich odczuć jak kokumi, czy smak umami.
Jak podaje portal Food Business News obecnie ekstrakty drożdżowe pozwalają nie tylko zredukować ilość soli w potrawach ale także ilość cukru. Na podstawie opublikowanych danych koncerny Nestle, także dzięki ekstraktom drożdżowym firmie od 2005 roku udało się zredukować ilość soli w swoich produktach o 20% , przy planach na dalsza redukcję o kolejne 10%. Ta sama firma od 2000 roku zredukowała ilość cukru w swoich produktach o 34%. W przywołanym powyżej artykule FBN możemy także przeczytać, iż produkty zawierające nuty umami, są to także ekstrakty drożdżowe z wysoką zawartością nukletodów oraz kwasu glutaminowego. To właśnie one pozwalają redukować ilość sodu w produktach o 45% oraz cukru o 25%.
Co prawda zastosowania te wydają się na razie technologiami kosmicznymi ale prawdopodobnie tak samo myśleli konsumenci 50 lat temu, kiedy ktoś tłumaczył im, że ekstrakt drożdżowy to będzie składnik znajdujący się m.in w sosach, bulionach, potrawach grillowych, słodyczach czy też napojach.