Bisglicynian żelaza jest chelatem aminokwasowym, w którego skład wchodzą dwie cząsteczki najprostszego aminokwasu jakim jest glicyna oraz jon żelaza. Jego wyjątkowa budowa zbliżona do naturalnie występujących w naszym organizmie kompleksów pozwala na lepsze wchłanianie oraz redukcję zdarzeń niepożądanych ze strony układu pokarmowego w stosunku do tradycyjnych soli. Jest opisywany jako sól o najwyższej biodostępności i stopniu bezpieczeństwa.
Żelazo jest jednym z najważniejszych składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Będąc kluczowym składnikiem hemoglobiny buduje krwinki czerwone, a także wchodzi w skład wątrobowego i mięśniowego magazynu żelaza jako ferrytyna i mioglobina. Niestety, pomimo kluczowej roli w ciele człowieka niedobory występują stosunkowo często, szczególnie w okresach zwiększonego zapotrzebowania, takich jak wzrost organizmu, ciąża czy menstruacja. Deficyt jest zazwyczaj spowodowany niskim spożyciem tego makroelementu jak i słabą przyswajalnością niektórych postaci żelaza z pożywienia. Konieczne jest wówczas dodatkowe wsparcie w postaci suplementów diety. Suplementacja żelaza jest jednak trudna i często źle tolerowana, ze względu na występujące działania niepożądane, takie jak podrażnienie śluzówki żołądka, co objawia się zgagą, nudnościami, zaparciami, biegunką czy bólem brzucha. Z tego powodu naukowcy często prowadzą badania w kierunku poprawy warunków terapii ukierunkowanej na uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka.
Najnowsza metaanaliza badaczy z Uniwersytetu w Oksfordzie podsumowała ostatnie kilkanaście lat pracy międzynarodowych ośrodków badawczych pod kątem oceny bezpieczeństwa i skuteczności diglicynianu żelaza w porównaniu z innymi suplementami żelaza. Analizowano między innymi zmiany stężenia hemoglobiny i ferrytyny oraz zdarzenia niepożądane związane z przewodem pokarmowym.
Należy wspomnieć, że metaanaliza uważana jest za jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji naukowych. Podstawą tworzenia metaanaliz jest bazowanie na wielu pracach naukowych, co pozwala na wyciągnięcie wiarygodnych wniosków nawet z tysięcy przeprowadzonych prac badawczych.
W metaanalizie badań przeprowadzonych i opublikowanych do 17 lipca 2020 r. dotyczących suplementacji bisglicynianem żelaza w porównaniu z innymi suplementami żelaza, badano stężenie hemoglobiny i ferrytyny u dorosłych (w tym kobiet w ciąży) oraz dzieci.
W porównaniu z innymi suplementami żelaza, przyjmowanie diglicynianu żelaza przez okres od 4 do 20 tygodni skutkowało wyższymi stężeniami hemoglobiny u kobiet w ciąży i zdecydowanie mniejszą ilością zgłoszonych zdarzeń niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Zauważono, że dzięki lepszemu wchłanianiu chelatu możliwe jest również stosowanie niższych dawek, niż w przypadku soli nieorganicznych, gdzie biodostępność suplementowanych jonów żelaza jest bardzo niska. Takie postępowanie jednocześnie redukuje szanse wystąpienia działań niepożądanych, tym samym zwiększając bezpieczeństwo terapii.
„The effects of oral ferrous bisglycinate supplementation on hemoglobin and ferritin concentrations in adults and children: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials”, Jordie A. J. Fischer, Arlin M. Cherian, Jeffrey N. Bone, and Crystal D. Karakochuk, Nutrition Reviews, Volume 81, Issue 8, August 2023, Pages 904–920, https://doi.org/10.1093/nutrit/nuac106 Published: 02 February 2023